Egzotik Band (5)

Egzotik Band kabına sığmıyor

“Nihayet adam gibi bir Rock konseri izleyebildik”, “Böyle bir topluluğun fan kulübünün olmaması büyük bir eksiklik doğrusu”, “İçimdeki her hücreyi harekete geçiriyor bu adamlar”, “Konservatuardaki hocalarımın da bu konseri izlemelerini isterdim”. Kulağımıza çalınan bu sözlerin sahipleri, Egzotik Band’ın geçen hafta Fitaş Sineması’nda verdiği 5. konsere gelen 700 civarındaki izleyiciden birkaçı.

Halil Bal, Sefa Ulaştır, Gökhan Pekkaya, Nejat Tekdal, Ercan Birol ve Sabahattin Taşdöğen’den kurulu Egzotik Band, son verdikleri konserin ilk yarısında “Fantazi”, “Kördüğüm”, “Sultanın Dansı”, “Sabahın Sesi”, “Doğuş”, “Sakat” ve “Vibration”, ikinci bölümde ise “Blues”, “Hani Bana Söz Vermiştin”, “Rock And Roll”, “Bakma Bana Öyle Aşık”, “Sabaha Kadar” ve “Hey Baksana Bana” adlı parçaları izleyicilere sundular.

Söz ve müziklerin solo gitarist Halil Bal ve Ercan Birol’a ait olan eserlerden “Kördüğüm”ün sonunda Bal’ın solo gitarda çektiği ve “Sabahın Sesi”nde Tekdal’ın orgda geçtiği sololar tam anlamıyla mükemmeldi. “Doğuş” adlı parça Deep Purple’ı andırırken, “Vibration” adlı her enstrümanın solo geçtiği eserde Ulaştır’ın davul solosu Pink Floyd’a yaraşır cinstendi. “Çocuğum” adlı parçanın giriş bölümünde Bach’ın “Tocata Figure”si Tekdal tarafından orgda yorumlanırken seyircilerde beliren şaşkınlık ilgi çekiciydi. Ayrıca 1981 yılının “Sakatlar Yılı” olması nedeniyle Egzotik Band tarafından bestelenip konserde ilk kez izleyicilere sunulan “Sakat” adlı parça büyük ilgi gördü. Konserde Nejat Tekdal tarafından çekilen slaytlar bir sıralamaya sokulmadan perdede gösterilmesi, müzikle birleştirilmesi açısından bir kopukluk içerisindeydi. Bir önce verdikleri konserde volümlerin fazla açılmasıyla enstürmanların çıkardıkları seslerin anlaşılmaması bu konserde önlenmişti. Türkiye’de ilk kez kullanılan dönen ışıklardan başka, projeksiyon, film yangın makinesi, sis, baloncuk, kar makineleri, takip spotları, slayt makinesi ve Speed Strobe, Egzotik Band’ın bu konserinde müziğin yanı sıra kullandıkları faktörlerdi.

Yorum yap: