Whisky

Kuruluş yılı: 1979

Whisky’nin başlangıcı ile ilgili farklı kaynaklar farklı şeyler söylüyor. Mesela Münir Tireli “Türkiye’de Grup Müziği: 80’ler” kitabında kuruluş yılını 1981 olarak yazarken, grubun web sitesi 1979 diyor. 1980 olduğunu iddia eden kaynaklar da var. Arşivimizde 1980 yılında çekildiği yazan bir fotoğraf var, Kamil Özaydın, Serdar Çokuslu ve muhtemelen Faruk İkikat’ın içinde bulunduğu.

Grubun kurucusu Kamil Özaydın, kurulduğu yer ise Fatih. İlk kadroda Ümit Altın, Nevzat Özkıranatlı ve Erhan Şakar vardı. İki provanın ardından kadroda değişiklikler başladı. Özkıranatlı ve Şakar’ın yerine Faruk İkikat ve Serdar Çokuslu geldi. Özaydın davul, Altın gitar, İkikat bas ve Çokuslu gitar-vokal üstlenecek şekilde görev dağılımı yapılmıştı. Faruk İkikat 1983’te gruptan ayrıldı ve grup 80’lerin önemli bir bölümünde bir trio olarak sahne aldı. Bu dönemde çıkılan konserleri sağdaki olaylardan takip edebilirsiniz.

Kendi dönemdaşları arasından 1986’da çıkardıkları Babaanne kasetiyle sıyrıldılar. 1990’a doğru bir metamorfoz sürecinden geçen grup, 90’ların ilk yıllarında klasik kadrosunu buldu: Kamil Özaydın gitarda, Serdar Çokuslu vokalde, Alpay Şalt davulda, Çağatay Ateş basta ve Arif Deniztoker ikinci gitarda. Birlikte ikinci albüm Ateş Suyu üzerinde çalıştılar. Kamil Özaydın Mayıs 1993’te aramızdan ayrıldı ve grup bu kaybın ardından albümü Özaydın’a adadı.

Özaydın’ın ardından grup müziği bırakmadı, Güneşin Tahtı ve Dünyanın Kapısı adında iki albüm daha çıkararak 90’lardaki etkinliğini devam ettirdi. 2000’lerde gel gitler ve Serdar Çokuslu etrafında kurulan farklı kadrolar derken 2010’larda grup Kamil Özaydınsız klasik kadrosuyla zaman zaman konserlere çıkmaya devam etti.

6 Mart 1983

Whisky ve E-5 konseri

,
27 Mart 1983

Genç Yıldızlar 1. İstanbul Müzik Şöleni

Katılan gruplar: Devil, Ra, E-5, Keops, Latin-2, Danger, Whisky, Fantastik

Ayrıca konser öncesinde GONG dergisinde grup tanıtımları da yayınlandı.

15 Mayıs 1983

Whisky ve Epsilon Hürriyet’te

Whisky ve Epsilon grupları Hürriyet’te “Türkiye’de de bir ‘Yeni Dalga’ var” başlığıyla yer buldu.

Oradaydılar:
,
25 Haziran 1983

1983 Yaz Sezonu Rock Festivali

Katılan gruplar: Aqua, Danger, Devil, Face To Face, RA ve Whisky

Ağustos 1983

Onyedi dergisinde tartışma

Onyedi dergisi Ağustos 1983 sayısında bazı grupların seyirci hakkında fikrini aldı. Sonuç özetle şöyle: Gruplar o dönem seyirciden memnun değil, seyircinin beklentisiyle grupların beklentisi birbiriyle uyuşmuyor. Bu anlamda seyircilere en yakın duran ve beklentileri anlayan isim Whisky grubundan Kamil Özaydın. Diğer gruplar yüksek volümlü müziklerine rağmen daha kontrollü bir seyirci beklentisinde.

1984-03-18 İstanbul Tepebaşı Konseri Davulda Kamil Özaydın Bas Gitarda Ümit Altın Vokal Gitar Serdar Çokuslu
,
17 Mart 1984

Whisky ve Epsilon Konseri

19 Mart 1984

Ses dergisi haberi

Ses dergisinde Devil ve Whisky’nin yakın gelecekteki konser planlarını anlatan haber, bu konserlerle ilgili herhangi bir tarih ve İstanbul dışı şehir bilgisi vermiyor.

Oradaydılar:
,
4 Mayıs 1984

Açıkhava Rock Festivali Basın Toplantısı

13 Mayıs 1984’te yapılan Açıkhava Rock Festivali’nden 1 hafta önce aynı mekanda basın toplantısı yapıldı. Etkinliği düzenleyenlerin arasında Asım Can Gündüz, festivalin sunucusu ise Baykal Kent olunca toplantının öne çıkan özelliği yeme-içme menüsü oldu.

1984-05-13 Asım Can Gündüz, Devil, Whisky, Axe, Denge, Clips, E-5, Painted Bird
,
13 Mayıs 1984

Açıkhava Rock Festivali

Katılması beklenen gruplar: Asım Can Gündüz ve Ambulans, Devil, Whisky, Axe, Denge, Clips, E-5, Painted Bird ve afişte adı geçmese de Grisou. “Babaannesini getiren bedava girer” ibaresi sebebiyle ve kalabalık kadrosuyla oldukça ses getiren bir festival oldu. Ancak yağmur nedeniyle günün üç büyük ismi Asım Can Gündüz ve Ambulans, Devil ve Whisky sahne alamadı. Basın bu festivale oldukça ilgi gösterdi. Elimizde sadece Axe fotoğrafları bulunmakta.

1984-06-06 Posta (1)
6 Haziran 1984

Posta gazetesi haberi

Posta gazetesinde yayınlanan haberde rock dinleyicilerinden bahsedilirken, rock sahnesinden birkaç isim de bir arada fotoğraflandı.

,
Kasım 1984

Onyedi dergisinde münazara

Onyedi dergisinin Kasım 1984 sayısında dönemin rock müzisyenleri bir araya gelerek müzik üzerine konuştular.

,
18 Kasım 1984

Whisky konseri

,
21 Ocak 1985

Hey dergisinde münazara

Erkin Koray ile dönemin rock grupları bir araya geldi. Birlikte müziğin gidişatı hakkında fikirler beyan edildi.

1985-05-12 Ekvator (1)
12 Mayıs 1985

Gençlik Yılında Gençlerle Randevu

Akbaba grubu festivalde, kuruluştaki ismi Vulture adıyla yer aldı.

,
18 Temmuz 1985

Kocaeli Genç Topluluklar Yarışması

8 grubun katıldığı yarışmanın ilk etabı 18 Temmuz akşamı yapılırken, sert gruplar (Whisky, Kramp ve Mavi Sakal) elendi. 20 Temmuz’daki finalin sonucunda sıralama 1’den 5’e doğru şöyle oldu: Piramit, Asansör, Meridyen, Aqua, Lodos.

22 Mayıs 1986

Rapor Ekonomi gazetesi haberi

Whisky ve Klips’in de isminin geçtiği, TRT denetimiyle ilgili bir Bülent Şar haberi. Denetimin varlığını sorgulamak yerine denetime başvuran grup sayısının çoğaldığını müjdeleyen bir anlatım var. Fotoğrafta yer alan Klips grubuna Candan Erçetin’in de katıldığı görülebilir.

Oradaydılar:
,
1 Ağustos 1986

2. Adalar Kültür ve Sanat Şenliği

Adalar Belediyesi’nin düzenlediği şenlikte pop ve rock tarzında grupların katıldığı yarışmalar düzenlendi. Rock kategorisinde Whisky birinci olurken, Unision birinciliği aldı. Devil yarışmaya çeşitli sebeplerden ötürü Gasko Band adıyla katıldı. Bir ihtimal eksik kadroyla çıkmaları olabilir.

10 Ağustos 1986

Bazı şarkı sözleri

Hangi dergi olduğu not alınmamış ancak 10 Ağustos 1986 sayısında bazı rock gruplarının şarkı sözlerine yer verilmiş.

Oradaydılar:
Whisky - Babaanne (Kaset) [Kartonet]
,
Aralık 1986

Whisky’nin Babaanne kaseti çıktı

Birçok kaynakta 1986 yılında çıktığı söylenen Babaanne kaseti ile ilgili basında elimizdeki ilk yankılar Ocak/Şubat 1987’ye ait. Bu durumda albümün 1986’nın sonlarında çıktığını söylemek mümkün. Biz oyumuzu Aralık’tan yana kullanıyoruz.

Şarkı listesi:
A yüzü: Babaanne / Yolculuklar / Şans Talih / Kendine Hoş Geldin / Rock’n’Roll’u Bir Dinle
B yüzü: Bak Biz Genciz / Arayış / Rüşvet / Hoşgörü

Albümün 1999’daki yeniden basımında şarkı listesi değişmiştir, bugün Spotify ve Apple Music gibi platformlarda bu değişen sıralama bulunmaktadır.