Basından Grup Ra

Seyirci “Grup Ra”nın konserine doyamadı

Sürekli ve sağlam bir çalışma karşısında kim durabilir? Geçenlerde Hodri Meydan’da son konserlerini veren Grup Ra, bütün yeni amatör gruplar gibi birçok ekonomik olanaksızlıklar içinde, bir yıl önce müzik serüvenine atılmıştı. Ama zamanla sıkı çalışmanın, renkli müzik zevklerinin ve yalnızca kendi bestelerini çalmanın meyvelerini toplamaya başladılar.

Temiz ve sade çalmak, nüanslara uymak, çok yüksek sesten kaçınmak, en önemlisi müziğin bir elektronik ve volüm aldatmacası olmadığını iyi bilmek. İşte Grup Ra’nın sahip olduğu bu nefis özellikler, onu bir anda ilgiyle izlenen ve sevilen bir grup haline getirdi. Grup kollektif çalışmanın ne olduğunu iyi bilen, her biri alçakgönüllülüğün tadına varabilmiş kişilerden oluşuyor.

Konserde, Grup Ra’dan önce Burak-Onur-Ercan üçlüsünü izledik. Yarım saat rötardan sonra başlayan konserin bu ilk bölümünde seyirci bildik temlerle ve Ercan’ın değişmez davul sololarıyla yine karşı karşıyaydı. Uzunca bir zaman alan karşılıklı soloları tüm iyi niyetlerine karşı doyurucu değildi.

İkinci bölümde büyük alkışlarla sahneye çıkan Grup Ra ise tertemiz müzikleriyle göz ve kulak doldurdular. Konser, gitarist Sabih’in kendi deyimiyle “sapık” bir zamanında yazdığı “Sosyete” adlı Türkçe besteyle bitti. Dağılan seyircide, Grup Ra’ya doyamamışlık kendini gösteriyordu.

Grup Ra’dan her yeni konserde yeni besteler, yeni buluşlar, kısaca kendilerini sürekli yenilemelerini bekliyoruz.

Yorum yap: