Ekim 1991

Laneth 6. Sayı

Laneth’in ilk sayıları arasında en dolu dolu olanı muhtemelen bu sayıdır. Kapakta ilk defa yerli bir gruba yer verilmesinin yanında; Hazy Hill’in Avusturya seferi, Sawdust ve Aptülika röportajları, DarkPhase’in Mortal Visions demosu, mektuplarda tanıdık simalardan Güray Topaç, Asım Can Gündüz konseri ve Lanethli Konserler I izlenimleri 6 numaralı sayının yerli konularıydı.

Yorum yap:

Sonraki 5 olay:
1991-11-09 Devil
9 Kasım 1991

Devil konseri

RC Cola’nın sponsor olduğu etkinliğin afişinde konser “muhteşem dönüş” başlığı ile takdim edildi. Yapılacak olan gösteriyi “süper tiatral rock konseri” ve “45 kişilik dev kadro” ifadeleriyle tanımladılar. Alınan her bilete, gitar kazanmak üzere çekiliş hakkı verileceği duyuruldu. Gün geldi ve konser mekanı olan Yenikapı Hürriyet Gösteri Merkezi’nde sahne büyük bir prodüksiyonla birlikte kuruldu ancak grup sahneye çıktığında büyük bir şaşkınlık içindeydi, çünkü salonun sadece beşte biri doluydu. Konserden önce çekilişi kazanan dört kişiye gitarları verildi. Sıra Devil’in performansına geldiğinde, konser beş dakikalık bir intro ile başladı. Elinde orağı ile bir Azrail sahnede dolaşıyordu. Sislerin içinden Sabahattin Taşdöğen çıktı ve ilk olarak “Doğuş” adlı şarkıyı söylemeye başladı. Sonrasında “Kehanet” ve “Beyaz Güvercin” çalındı ancak teknik sorunlar mevcuttu, vokal pek duyulmuyordu. Bir seyircinin seslenmesiyle düzeltilen bu problemin ardından “Blues”, “Üç Arkadaş”, “Mehtap Işığı”, “Sakın Ağlama”, “Rock’n Roll” ve “Özgürlük Şarkısı”, çalınan parçaların bir kısmıydı. Şarkıların yanı sıra sahnede kalabalık bir ekip tarafından teatral gösteriler de Devil’e eşlik ediyordu. Fakat seyircinin az olması sebebiyle moraller bozuktu, maddi zarar büyüktü. Bu konserin biletleri beş Laneth parasına, yani yirmi beş bin liraya satıldı. Bilet fiyatları pahalı gelmiş olabilirdi. Bir başka neden, aynı güne, 9 Kasım’a duyurulan bir başka rock etkinliğiydi.

9 Kasım 1991

Hasankeyf Yaşamalı – Dev Rock Konseri

Devil’in geri dönüş konseriyle aynı tarihte bir başka rock konseri duyuruldu. Afişte Bulutsuzluk Özlemi, Ezgi’nin Günlüğü, Kesmeşeker, Akbaba ve Asım Can Gündüz isimleri yer alıyordu. Etkinliği izlemek ücretsizdi. Aynı güne iki konserin çakışması tartışmalara sebep oldu. Konserin basında oluşan yankılarından gördüğümüz kadarıyla Asım Can Gündüz ve Ezgi’nin Günlüğü sahne almadı.

İlgili olaylar:

14 Kasım 1991

Kesmeşeker konseri

Kasım 1991

Laneth 7. Sayı

Laneth’in 7’nci sayısında kapak grubu Rumble Militia idi. Darkphase ve Asım Can Gündüz röportajları, Spinners’ın demosu, ODTÜ’de Anti-Uyuşturucu Rock Konseri etkinliği, PK27’de İzmir’in tanıdık metalik simalarından Özgür Ölütoprağı’nın mektubu ve “Günde 10 saat çalışmakla ünlü olunmaz!” başlıklı tartışma yazısı içerikte dikkati çekmekte.

Kasım 1991

Mega Metal 4. Sayı

Türkiye Rock Tarihi sitesinde bu sayıyı okumanız mümkün, tıklayınız.

Oradaydılar:
Bu sıra bitti. Tekrar sıralayalım: Baştan sona Sondan başa