1998-11-01 Slayer
1 Kasım 1998

Slayer konseri

1 Kasım’da İstanbul Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek olan konser aynı zamanda 1998’in son yabancı konseri olacaktı ancak bundan kimsenin haberi yoktu. Çünkü Slayer konserini organize eden Majör Müzik Organizasyon tarafından 25 Kasım için duyurulan Motörhead konseri bilet satışlarının inanılmaz düşük miktarda olmasından ötürü henüz iptal olmamıştı. Diğer yandan Slayer’a o dönemki turnesinde Entombed, Sepultura ve System of a Down eşlik ediyordu. Takvimi Türkiye’ye uyan bir tek System of a Down vardı, ancak süregelen Türk-Ermeni gerginliği ve grubun uzlaşmadan yana olmayan tavrı İstanbul’da Slayer’dan önce çalmasına engel oldu. Böylece Slayer Atina’dan İstanbul’a rötarlı bir şekilde geldi. Slayer için de bir karşılama komitesi Atatürk Havalimanı’na gitmişti. Burada Hicri Bozdağ grubun fotoğraflarını çekti, Kerry King memleketten dönüyor gibi koltuğunun altında bir koliyle uçaktan inmişti.

Konser saati geldiğinde Slayer sahneye yeni albümleri “Diabolus in Musica” içerisinde bulunan “Bitter Peace” şarkısını çalarak çıktı, şarkının sonu ara verilmeden yine bu albümden “Death’s Head” parçasına bağlandı. Böyle bir girişin ardından sessizlik oldu ve Tom Araya ilk anonsunu “Hi, we are Slayer from US!” şeklinde yaptı. Ardından eski şarkılar arka arkaya sıralandı: “Evil Has No Boundaries”, “Hell Awaits”, “Die By the Sword”… Az ve öz anons yapan Tom Araya, birkaç şarkı sonraki ikinci anonsuna başlamadan önce birkaç saniye kalabalığı süzdü. O sırada seyirciden “Black Magic” tezahüratları geliyordu. Bunun üzerine Tom Araya’nın anonsu “Biz ne çalarsak onu dinleyeceksiniz” oldu. Burçlardan bahsedip “Gemini” şarkısına geçti. “War Ensemble” şarkısının ardından Tom Araya az evvel biraz alınmış olan seyircilerin gönlünü alacak şekilde “Eğer siz plaklarımızı almasaydınız burada olmazdık!” deyip teşekkür etti. Kapanışı “Chemical Warfare” ile yaptılar ve ardından “Mandatory Suicide” ve “Angel of Death” parçalarını çaldıkları bis bölümüyle seyirciler tarafından uğurlandılar. Grup konserden sonra pek oyalanmadan, toplamda İstanbul’da sadece on bir saat kalmış olarak yoluna devam etti. Onlar için sıradaki durak İtalya idi.

Yorum yap:

1 yorum var

  • Oradaydım.. Angel of death pogosunda kendimi açık havanın bayrak direğine asılı halde buldum.. konser yorumunda konser öncesinde meminto show yapan ablayı anmamak olmaz. keşke onun fotoğrafları da düşse ortamlaraa..

Sonraki 5 olay:
2003-06-29 Dio (Alper Yurtsever) (3)
29 Haziran 2003

Rock the Nations Open Air Festival

Rock’n Coke ve Barışarock festivalleri arasındaki tartışma sürerken metalciler tarafından metalciler için festivaller de gerçekleştiriliyordu. Emre Alkoç’un başında bulunduğu RTN Promotions tarafından 29 Haziran 2003’te Maslak Venue’de Rock the Nations festivalinin ilki düzenlendi. Kadro nicelik olarak şimdiye dek konuştuğumuz festivallere göre sınırlı olsa da her biri heavy metal dinleyicilerini mest edecek yabancı grup seçimleri vardı. Ancak organizasyon esas şovunu sonraki yıl yapacaktı, sanki 2003’teki festival nabız yoklama amaçlıydı.

Bu sıra bitti. Tekrar sıralayalım: Baştan sona Sondan başa